۳ روش مهم یک مطالعه عالی

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
اخبار
۳ روش عالی مطالعه کنکور

برای تبدیل شدن به یک خواننده (مطالعه کننده) انعطاف پذیر، شما باید بدانید که چه روش مناسبی را برای خواندن یک متن انتخاب و استفاده کنید که با هدف خواندن شما سازگار است. در ادامه با مجله بوکیاتو همراه باشید تا ۳ سبک مهم برای یک خواندن بسیار عالی را به شما آموزش دهیم.


بدون شک اگر شما سبک های مطالعاتی مختلف را بدانید، می توانید از زمان مطالعه خود بهترین استفاده را بکنید.
سه سبک مهم برای خواندن یک متن وجود دارد که شما باید یاد بگیرید و از آنها استفاده کنید. هر یک از این روش ها هدف خاص خود را دارد. دانستن اینکه چه زمانی و چگونه از این سه سبک خواندن استفاده کنید، شما را به یک خواننده انعطاف پذیر تبدیل می کند. جهت یادگیری این سه سبک حتما این مقاله را بخوانید.

۱. خواندن مطالعه‌ای

این روش، یک سبک خواندن است که توسط خوانندگان انعطاف پذیر زمانیکه قصد دارند یک مطلب پیچیده را مطالعه کنند و بالاترین نتیجه را از آن بگیرند، استفاده می شود. هنگام استفاده از سبک خواندن مطالعه‌ای، شما باید با سرعتی آهسته تر از سرعتی که مطالعه عادی شماست، مطالب را بخوانید. علاوه بر این، زمانیکه در حال خواندن هستید، باید خودتان را برای درک مطالب به چالش بکشید. در روش خواندن مطالعه‌ای، اغلب شما برای دستیابی به سطح بالایی از درک مطالب نیازمند چند بار خواندن یک مطلب هستید. بعضی اوقات، خواندن مطالب با صدای بلند نیز می تواند به شما در درک مطلب کمک کند.

پیشنهاد بعدی  بررسی روش یادگیری لایتنر

۲. Skimming یا خواندن سریع متن

Skimming روشی است که در آن متن را به سرعت از نظر می گذرانیم و هدف از آن درک ایده های اصلی متن، سازماندهی اطلاعات متن و درک کلی محتوای آن است. (منبع: کتاب درک مطلب جامع آزمون های زبان، استاد مهرداد زنگیه وندی)
سبکی از خواندن است که توسط خوانندگان انعطاف پذیر زمانیکه هدف آنها رسیدن سریع به هدف اصلی متن مطالعه آنهاست، استفاده می شود. روش Skimming زمانی به کار شما می آید که زمان کمی در اختیار دارید اما بایستی مطالب زیادی را بخوانید. در این روش شما ایده های اصلی هر پاراگراف را شناسایی و جزییات خیلی ریز را نادیده می گیرید. در روش خواندن سریع متن یا Skimming انتظار نداشته باشید به درک بالایی از مطلب مورد مطالعه تان برسید.

پیشنهاد بعدی  چگونه در هنگام مطالعه تمرکز داشته باشیم؟ (بخش اول)

Skimming در سه موقعیت استفاده می شود

  • ۱. Skimming پیش از خواندن متن: دقیق تر از مرور کردن است و می تواند تصویری دقیق تر متنی که بعدا خواهید خواند را به شما بدهد.
  • ۲. Skimming مروری: برای مرور متونی که قبلا خوانده ایدمفید است.
  • ۳. Skimming برای خواندن: اغلب برای سریع خواندن مطالبی به کار می رودکه به هر دلیلی به توجه دقیق تر نیاز نداشته باشد.
پیشنهاد بعدی  ۳ راهکار افزایش ساعت مطالعه

۳. Scanning یا اسکن کردن

روش اسکن کردن متن، به معنی خواندن سریع مقدار زیادی از مطالب به منظور یافتن یک واقعیت و یا اطلاعاتی خاص مانند نام ها، تاریخ ها، آمار و اعداد بدون خواندن کل متن است. در این شیوه نیازی به خواندن دوباره کل متن نیست؛ تنها بایستی مکان لغات کلیدی را مشخص کنید. پس از پیدا کردن لغات کلیدی در متن، بایستی جملات بعد یا قبل از آن را بخوانید تا مطمئن شوید که اطلاعات درست را پیدا کرده اید (برگرفته از کتاب درک مطلب جامع آزمون های زبان Fast Reading استاد مهرداد زنگیه وندی).
این سبک خواندن متن زمانی توسط خوانندگان انعطاف پذیر استفاده می شود که هدف آنها دستیابی به یک مجموعه اطلاعات خاص از متن است. این اطلاعات می تواند در مواردی شامل فهرست اسامی، کلمات، اعداد، اظهارات کوتاه، و گاهی حتی در یک پاراگراف قرار داشته باشد. از آنجا که در این روش دقیقا می دانید دنبال چه هستید، چشمان خود را به سرعت روی مطالب حرکت می دهید و تا زمانی که آن اطلاعات خاص را پیدا نکنید که نیاز دارید پیدا کنید.

از این پس قبل از شروع به خواندن یک متن، هدف خود را از خواندن شناسایی کنید. تصمیم بگیرید که آیا نیاز به سطح بالایی از درک و یادگیری مطالب دارید؟ تلاش کنید تا یک ایده کلی درباره آنچه که در حال خواندن هستید کسب کنید. سپس یک روش خواندن مناسب را انتخاب کنید و از زمان خود بهترین استفاده را بکنید.

منبع: how to study, کتاب Fast Reading

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (1 امتیاز)

واکنش ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *