۹ مزیت جمع بندی کنکور ۹۷ + روش‌های مرور

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
تصویر

در این مقاله از مجله آموزشی بوکیاتو به ۹ مزیت جمع بندی مطالب کنکور ۹۷ و روش های مرور می پردازیم که خواندن آن را به همه دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری ۹۷ توصیه می کنیم.


تعداد زیادی از دانش آموزان تا دقایق آخر قبل از آزمون ( چه آزمون های پایان ترم و چه کنکور!) مشغول مطالعه و دوباره خوانی مطالب هستند و این مشکل را ناشی از حس فراموشی و احساس نیاز به چند بار خوانی می دانند، در نهایت این گروه از دانش آموزان در جلسه آزمون دچارمشکلاتی از قبیل حس فراموشی، استرس، کمبود وقت شده و متاسفانه از قابلیت ها و توانایی های علمی خود نمی توانند به نحو احسنت استفاده نموده و در نهایت دچار شکست می شوند. فلذا دانش آموزان توانا آخرین گام مطالعاتی که با نام مرور و جمع بندی شهرت دارد را محکم و استوار برداشته تا بتوانند بهترین نتایج را کسب نمایند.

از نظر تمام مشاوران و کنکوری های موفق، مرور کردن، یکی از راه‌ های مهم تثبیت دانسته‌ ها و مطالعات قبلی برای کنکور است. آشنایی با نقاط ضعف و قوت، جلوگیری ازتکرار آموخته‌ ها، تثبیت اطلاعات در ذهن، حل مشکل فراموشی، آمادگی برای آزمون اصلی، انسجام ذهنی و … از جمله فواید مهم مرور کردن است. در این مقاله به ۹ مزیت جمع بندی کنکور می پردازیم که توسط واحد مشاوره گاج تهیه و منتشر شده است.

۹ فایده مرور و جمع بندی مطالب کنکور
۱. افزایش سرعت عمل: چه سر جلسه کنکور و چه در سر جلسه امتحانات نهایی و پایان ترم، سرعت عمل یکی از نیاز های مورد نیاز شماست، پاسخگویی صحیح و کامل در یک زمان محدود نیازمند توانایی های بالایی است. بسیاری از داوطلبان پس از آزمون در جلسات مشاوره فردی به این نکته اذعان دارند که اگر چند دقیقه بیشتر وقت داشتند شاید نمره و درصدشان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کرد. اگر شما نتوانید با سرعت مناسب مطالب را سر جلسه آزمون جواب دهید مطمئنا دچار مشکل می شوید، هر تست فیزیک در جلسه کنکورحدودا ۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه زمان دارد و در امتحانات نهایی بین ۳ تا ۵ دقیقه.
اگر در فهم سوال و راه حل سوال دچار اشتباه کوچکی شوید زمانی بسیار بیشتر از ۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه و یا ۴ دقیقه نیاز دارید و در نهایت به جواب سوال نمی رسید و یا اشتباه جواب داده و درصد نمره منفی را کسب می کنید. این موضوع بارزی است که سرعت یادآوری مطالب یکی از کاربردی ترین مهارت های دانش آموزان سر جلسه کنکور است و شما می توانید با یک جمع بندی صحیح به این امر دست پیدا کنید.

۲. یاد آوری مطالب کاربردی در حل سوال و انتخاب بهترین راه: روشی در یادگیری میدانی وجود دارد که باعث می شود بدون معلومات زیاد و اطلاعات آنچنانی قبلی به نتایجی خاص برسید.
فرض کنید شخصی ۴ سال در یک رشته مثلا زبان انگلیسی تحصیل می کند و شخصی دیگر ۶ ماه بدون تحصیلات دانشگاهی زبان در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می کند؛ در خیلی از موارد نفر دوم در زبان محاوره و حتی نگارش قوی تر است (قسمت کاربردی علوم) ولی نفر اول در شناخت ادبیات زبان موفق تر است (قسمت تئوری علوم).
اکثر دانش آموزان به اندازه کافی تئوری یاد گرفته اند و بیش از این یاد دادن و مطالعه کردن باعث تشویش ذهن آنهاست و باید وارد مرحله میدانی و کاربردی شوند. بیشتر دانش آموزان همچنان پافشاری بر مطالعه درس و … دارند و مطالعه نکات و مفاهیم را بر قسمت کاربردی ترجیح می دهند. جمع بندی و مرور با روشی خاص و تحلیل سوالات و افزایش قدرت انتقال، خیلی بیشتر از تدریس و دوباره خوانی مفاهیم موثرتر بوده، به طوری که یکی از وجوه تمایز داوطلبین برتر در این است که وقتی با یک سوال مواجه شدند از بین چندین راه حل موجود بهترین راه برای حل این سوال و کاربردی ترین روش را به درستی انتخاب می کنند.
یکی از اولویت های مرور و جمع بندی در این است که به شما یاد می دهد در هر سوال باید از چه شیوه ای استفاده کنید و چه کاری انجام دهید و کدام راه حل به شما کمک می کند که سریعتر به جواب برسید.

۳. افزایش مهارت آزمون دادن: به این موضوع توجه نمایید که مهارت های آزمون دادن جدای از علم و دانسته های شما است شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مبحثی با اینکه تمام و کمال آن مبحث را مورد مطالعه و تمرین قرار داده اید و انتظار داشتید در آزمون و تست مربوطه درصد کامل را کسب نمایید ولی نتیجه برخلاف میل شما رقم خورده و این خود گویای این واقعیت است که مهارت های آزمون دادن نیز لازمه موفقیت است.

پیشنهاد بعدی  ۵۰ جمله انگیزشی شگفت انگیز

۴. انتقال مطالب به حافظه بلند مدت: حافظه ساختار پیچیده ای دارد. ابتدا که با یک مطلب مواجه می شویم حدود ۳ تا ۵ ثانیه در حافظه حسی ما نگهداری می شود. در واقع شما با چشم می بینید با گوش می‌ شنوید با دستان لمس می کنید، با بینی خود می بویید و با زبان خود می چشید و این ها همه اطلاعات خامی است که از حس های پنجگانه وارد حافظه حسی شما می شود؛ بعد از اینکه مطلب وارد حافظه حسی شما شد اگر به آن مسئله دقت خود را معطوف نمایید و متمرکز شوید مطلب وارد حافظه کوتاه مدت شما می شود. بسیاری از داوطلبان در همین مرحله متوقف می شوند در حالی که برای پاسخگویی کامل و کسب نمره حداکثری نیاز به استفاده از حافظه بلند مدت داریم و همین موضوع یکی از وجوه تمایز رتبه های برتر در امتحانات نهایی و کنکور با دیگر دانش آموزان است.

۵. از دیگر مزیت های جمع بندی، تثبیت مطالب در حافظه بلند مدت: شاید شما توانسته باشید با مرور های مستمر مطالب را وارد حافظه بلند مدت نمایید اما در صورت نداشتن یک جمع بندی موثر مطمئنا مطالب از حافظه بلند مدت شما پاک می شوند. لذا مرورهای با برنامه و حساب شده باعث می شوند که نه تنها مطالب وارد حافظه بلند مدت شما شده بلکه در حافظه بلند مدت شما حفظ شوند.

۶. مرتب سازی و دسته بندی مطالب در ذهن: شاید این موضوع را بتوان مهمترین فایده مرور و جمع بندی خواند. دانش آموزان از ابتدای سال تا به حال مطالب را مطابق با تدریس دبیر و برنامه آزمون ها مطالعه و تمرین کرده اند، اما در حال حاضر وقتی به آموخته های قبلی مراجعه می نمایند متوجه می شوند که بیشتر مطالب از ذهن رفته یا احساس می کنند که کامل حذف شده است.
در واقع این مطالب از ذهن نرفته بلکه بسیار پراکنده و به عبارتی کم رنگ شده است به همین خاطر باید مطالب را یادآوری و در ذهن دسته بندی کرد تا بتوانیم به راحتی در جلسه آزمون به آنها دسترسی پیدا کنیم. برای درک بهتر این مفهوم اجازه دهید با مثالی مطلب را پی بگیریم: کتابخانه ای را با ۵۰۰۰ جلد تصور کنید که این پنج هزار جلد بسیار نامرتب و انباشته شده اند و هیچگونه طبقه بندی و نظمی برای آنها وجود ندارد. حال شما می خواهید مطلبی در یکی از کتاب های کتابخانه پیدا کنید؛ پر واضح است که این کار به چند روز جستجو و کاوش نیاز دارد تا در صورتی که شانس با شما یار بود بتوانید کتاب و مطلب مورد نظر خود را پیدا و مطالعه نمایید.
شاید شما هم به این موضوع پی برده باشید که ذهن بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور شبیه این کتابخانه است فلذا در این وضعیت جستجو و پیدا کردن یک نکته کوچک برای ذهن شما تقریبا کاری نشدنی است! مرور و جمع بندی، مطالب را دسته بندی کرده و در واقع کتاب های کتابخانه ذهنتان را مرتب می کند.

۷. فایده دیگر مرور و جمع بندی، برقراری ارتباط بین مطالب مختلف در ذهن است. تقریبا با مطالعات در طول سال تمامی مطالب مهم مورد نیاز برای آزمون در ذهن شما وجود دارد. اما اینکه شما بتوانید این مطالب را بهم مرتبط نموده و در نهایت به جواب سوال مورد نظر دست یابید مهارت های خاص خودش را می خواهد. هر ساله با سوالاتی در دروس ادبیات، عربی، زیست، شیمی و … مواجه می شویم که با ادغام چند ریز مبحث، سوالات را به صورت ترکیبی مطرح می کنند (مانند تحلیل صرفی در عربی). پاسخگویی به این سوالات نیازمند برقراری چندین مطلب در ذهن و دستیابی به این توانایی است، که یکی از راه حل های رسیدن به این توانایی مرور و جمع بندی صحیح می باشد.

۸. کاهش استرس و درگیری ذهنی: در صورتی که مطالعه شما همراه با مرور و جمع بندی نباشد هر چقدر به زمان آزمون نزدیکتر می شویم استرس و درگیری های ذهنی زیاد می شود و این موضوع باعث کاهش تمرکز و عدم استراحت مطلوب گشته و در نهایت با افزایش بی دقتی و هیجانات منفی در آزمون افت نتیجه را به همراه خواهد داشت.

۹. تسلط بر نقاط قوت و پوشش نقاط ضعف: باید به این موضوع توجه داشت که تمامی داوطلبان کنکور و حتی رتبه های برتر در بعضی از عناوین و ریز موضوعات درسی دارای ضعف و قوت هایی هستند و هنر این داوطلبان در این است که با جمع بندی و مرورهای صحیح این نقاط را شناخته و برای مواجهه با آزمون و سوالات مختلف در هر درس برنامه ریزی می کنند.

پیشنهاد بعدی  آخرین اخبار انتخاب رشته کنکور ۹۷

خوب تا اینجا با اهمیت مرور و جمع بندی آشنا شدیم. شاید الان از خود بپرسید خوب برای مرور و جمع بندی باید چکار کنم. در ادامه چند روش مرور و جمع بندی کنکور را به شما معرفی خواهیم کرد، اما به هرحال هر کسی روش خاص خود را دارد و شاید راهکار شما برای مرور مختص خود شما باشد و بهترین نتیجه را بدهد. 

۱. مرور از روی جزوه و کتاب
در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می‌ کند. اگر از ابتدای مطالعه برای کنکور ۹۷ خلاصه نویسی و نکته برداری انجام داده اید، در دوران جمع بندی به مراتب کار راحت تری دارید و سریعتر پیش خواهید رفت. در این روش فقط کافیست مطالب خلاصه برداری شده را مرور کنید و نیازی به خواندن کل مطلب نیست. 

۲. مرور از روی الگوی یادآوری (خلاصه‌ نویسی)
این نوع مرور، یکی از کامل‌ ترین و مطمین‌ ترین مرورهاست. در این نوع مرور، شما باید الگوی یادآوری فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم کنید و سعی کنید که تمام قسمت‌ ها را یادآوری کنید و اگر نتوانستید، بخشی از آن را به خاطر بیاورید. این فراخوانی مطالب به شما کمک می‌ کند تا در حین مطالعه خلاصه‌ هایتان آماده تر باشید و بیشتر روی مطالبی که نمی‌ دانید یا اشکال دارید، تمرکز کنید.

برترین منابع جمع بندی کنکور ۹۷

۳. مرور با دوستان
مرور با دوستان می تواند به شما کمک کند تا مباحث و نکات مهم آن را در کنار یکدیگر و با تبادل نظر، مرور و رفع اشکال کنید. جلسات مرور جمعی، باید جدی و صمیمانه و با نشاط برگزار شود. البته این روش برای همه داوطلبان توصیه نمی شود بخصوص داوطلبانی که تا الان تنبلی کردند، زیرا که شاید خودتان را با دوستان خود مقایسه کنید و کمی دلسرد شوید.
همچنین در این روش، باید مراقب اتلاف وقت باشید؛ به همین دلیل، باید زمان شروع و خاتمه جلسه معلوم و فرصت هر کس مشخص باشد. ضمناً این کار باید با تعداد نفرات محدود انجام شود. این روش برای مقابله با اضطراب و کم انگیزگی، مناسب است و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

۴. مرور با تست
هر موقع که بخواهیم درسی را با تست مرور کنیم، لازم است که تست‌ های جدید را از آن درس یا تست‌ هایی که قبلاً نزده یا اشتباه زده‌ ایم را انتخاب کنیم و به آنها پاسخ ‌دهیم. این شکل پاسخگویی، باعث یادآوری آموخته‌ های قبلی می‌ شود.
فایده این روش در آن است که با نشان دادن پاسخ‌ های نادرست به ما، مشخص می‌ شود که چه نکاتی را فراموش کرده‌ ایم و باید آنها را بازخوانی و تکرار کنیم یا در چه قسمت‌ هایی ضعف داریم و نیاز به تمرین و رفع اشکال بیشتری داریم. 

انجام این کار از تکرار مباحثی که خوب بلد هستیم، جلوگیری می‌ کند، و از طرف دیگر، عملاً بخشی از تکالیف و تست‌ های آن درس هم انجام می‌ شود، و به این ترتیب، به‌ طور تدریجی بر آن درس مسلّط می‌ شویم.

۵. مرور فعال
اگر مرور، محدود به تکرار آموخته‌ های قبلی شود، با این روش، ما می‌ توانیم تنها آموخته‌ های قبلی را حفظ و نگهداری کنیم؛ اما نمی‌ توانیم این آموخته‌ ها را ارتقاء دهیم و یادگیری خود را کاملتر کنیم. از طرفی، این تکرارهای یکنواخت و پی ‌در ‌پی، مغز را خسته می‌ کند؛ ولی اگر بخواهیم که علاوه بر نگهداری آموخته‌ های قبلی در ذهن خود آنها را کاملتر کنیم و خود را به حد تسلط برسانیم و مرور برای‌ ما، یکنواخت و خسته کننده نباشد، باید مرور را به طور «فعال» انجام دهیم.
به عبارت دیگر، ما باید با پرسش و پاسخ، متن و جزییات درس خوانده شده را بررسی کنیم و میزان دقت و حافظه‌ خود را بیازماییم، اشکالات و اشتباهات قبلی را کنترل و یادآوری کنیم، بیشتر روی قسمت‌های فراموش شده تاکید کنیم و در هر مرحله از مرور، باید به دنبال نکات تازه‌ تر باشیم و به نکاتی دست یابیم که در مراحل قبل متوجه آنها نشده بودیم.

منابع: وبسایت گاج, پرواز کنکوری ها, ایران مشاوره

کانال سروش مارکت کتاب بوکیاتو:       کانال سروش بوکیاتو
پیج اینستاگرامی بازارچه کتاب بوکیاتو:   

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (4 امتیاز)

واکنش ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *