روش صحیح مطالعه درس زیست‌شناسی کنکور – ۱

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
ویدیو

درس زیست شناسی، مهم ترین درس بچه های تجربی برای کنکور سراسری هست. در این ویدیوی آموزشی از بوکیاتو، آقای علی نظیف، مشاور تحصیلی، برای شما روش صحیح مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور را برای شما توضیح می دهد.


این ویدیو، قسمت اول از روش صحیح مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور است. به همه شما داوطلبان کنکور توصیه می کنیم حتما این ویدیوها را مشاهده کنید.

در ادامه متن این ویدیو را نیز برای شما آماده کرده ایم.

دوستان عزیز همراهان گرامی سلام.
امروز میخوام درمورد چالش سازترین و سخت ترین درس کنکور سراسری صحبت کنم.

درس زیست شناسی

واقعا نه تو رشته ریاضی و نه تو رشته انسانی درسی به این حجم و پیچیدگی وجود نداره. اما همیشه یه شعار دارم میگم که هر دری که بسته است حتما یک کلیدی داره وگرنه جاش دیوار می ساختند. پس ما باید راهشو پیدا کنیم.
مشکل اصلی بچه ها اینه که استراتژی مناسبی برای برخورد با این درس ندارن. فکر میکنن که می تونن که این درس رو مثل تمام درس ها حفظی، مفهومی، یا فرمول های دیگه بخونن و یاد بگیرن. اما بارها برات پیش اومده که شروع میکنی به خوندن، تلاش میکنی، می فهمی، نمیتونی تستهاشو بزنی حتی اگر بتونی تست هاشو بزنی تو آزمون نمیتونی نتیجه بگیری پس یک تحلیل کامل نیاز داره این درس که امروز در مورد این تحلیل در خدمت شما هستیم تا بتونیم باز هم مثل همیشه یک مسیر خوب و راهکار خوب براتون ایجاد کنیم و معرفی کنیم.
اما ابتدا بریم در تعریف کلی درس که دقیقا این درس در کنکور چه تیپ سوالاتی داره؟ چه موضوعاتی توش مطرح میشه؟ چه باید کنیم؟ چقدر براش زمان داریم؟
همان جوری که رو تخته می بینید و براتون آماده کردیم آزمون کنکور زیست شناسی برای شما ۵۰ سوال داره که این پنجاه سوال در ۳۶ دقیقه باید پاسخ داده بشه. یعنی این ۵۰ سوال ما و ۳۶ دقیقه ما اولین مشکل را ایجاد میکنه. هر تست ۴۳.۲ ثانیه برای شما وقت داره. چرا میگم این مشکله. این ۴۳ ثانیه توی بعضی از تست های زیست، تقریبا روی ۶۰ درصد از تست های زیست صرفا صرف خوندن سوال، متن سوال و گزینه ها میشه. یعنی اینقدر سوال های متنی زیاد وجود داره توی این درس، از اون طرف هم گزینه هامون دیگه گزینه های عبارتی نیستند، گزینه‌هاین که تک کلمه ای نیستند. یک مجموعه کلمه ها و یک جمله را توی گزینه آورده که باید تحلیلش کنید.

پیشنهاد بعدی  کنکور ۹۷ از آنچه در تقويم می‌بینید به شما نزدیکتر است!

سوال هایی هستند مثلا در گزینه های بالا چند غلط وجود داره یا چند درست یه سوالی که خوب زمان زیادی میبره. نگاه میکنیم به کنکور سراسری ۹۲ تقریبا به جرات میتونم بگم هر سوالی تقریبا ۴۰ ثانیه فقط وقت خوندن صورت سوال و گزینه خوانی نیاز داره. حالا ما باید چه کار کنیم تک تک میریم جلو تا ببینیم راهکاری پیدا میشه یا نه؟
ضریب این درس در زیر گروه های مختلف همون جوری که می بینید در زیر گروه یک، یعنی زیر گروه پزشکی و دندانپزشکی، ۴ بالاترین ضریب داره. در زیر گروه داروسازی ۴ و بعد در زیر گروه های بعدی ۲. همینجا یک نکته رو باز یادآوری می کنم برای دانش آموزانی که هدفی غیر از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دارند نقش زیست شناسی به اندازه نقش زمین شناسی تقریبا ارزشمنده، یعنی زمین رو نباید کنار بذارند، زمین شناسی باید خونده شه. فقط اینجاست که زمین ضریب نداره در بقیه موارد از ضریب ۱ شروع میشه تا ضریب ۴. یعنی خیلی جاها از زیست شناسی هم ارزشمندتر. پس تویی که دندان و دارو و پزشکی میخوای که بحث زیست جداست. اگر هر رشته دیگه ای رو در کارشناسی مدنظر داری بدون که زمین شناسی تقریبا میاد به موازی زیست برات موثر میشه.
اما. تقسیم بندی بودجه‌ای این درس به چه شکلیه؟ تقریبا، البته اینکه میگم تقریبا خدمتون توضیح میدم چرا دقیق نمیگم این موضوعو. تقریبا ۵۴ تا ۵۶ درصد از سوال های کنکور سراسری از کتاب دوم و سوم مون طراحی میشه و ۴۴ تا ۴۶ درصد هم از کتاب پیش دانشگاهی. یعنی یک کتاب تقریبا به مساوات دو کتاب دیگه ارزشمنده. اما از اونجایی که از سال ۹۰ به بعد سوالات ترکیبی وارد کنکور سراسری شده،  نمی تونیم دقیق بگیم که سوال از کدوم کتابه و جالبتر اینکه براتون توضیح میتونم بدم که طبق آمار سازمان محترم سنجش فقط ۷ درصد از بچه ها هستند که درصدی بالای ۵۰ درصد کسب می کنند از این ۵۰ سوال سخت. از این ۵۰ سوال زیست شناسی مون. ۵۰ سوال، ۷ درصد بالای ۵۰ درصد میزنند که ۵۴ تا ۵۶ درصد پایه و ۴۴ تا ۴۶ درصد پیش دانشگاهی رو داریم.

پیشنهاد بعدی  میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ اعلام شد

خوب در واقع وضعیت کلی این درس در سر جلسه آزمون سراسری شناختیم. فقط یک نکته: ۸۰ درصد نیاز داری اگر میخوای پزشکی، دندون و دارو قبول بشی، یعنی این درس رو نگاه نکن از این طرف گفتم ۷ درصد بالای ۵۰ میزنند طبق آمار، اما اگر میخوای رتبه خوب بیاری، نگاه کنی ۵۰۰ نفر اول کنکور سراسری اکثرا غالبا زیست شناسی بالای ۸۰ دارند و اگر کسی زیر ۸۰ زده مجبوره تمام درصداش رو انقدر بالا بکشه که بتونه اون رو جبران کنه. طبعا زیست رو بخونی راحته تمام درس های دیگت رو. یعنی اگر میخوای خیز برداشتی هدفت رتبه زیر ۱۰۰۰ باید به درس های تو رنج ۸۰ حتما فکر کنی. پس حالا از این به بعد اگر این هدف رو داری بیشتر دقت کن.

/پایان قسمت اول مجموعه روش صحیح مطالعه درس زیست شناسی کنکور

منبع: دکتر آی‌کیو

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (2 امتیاز)

واکنش ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *