برنامه جامع مطالعاتی ایام عید نوروز کنکور ۹۷

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
تصویر

یکی از مهمترین دغدغه های داوطلبان کنکور سراسری مطالعه در عید نوروز است. در این مقاله از مجله آموزشی بوکیاتو حتما با ما همراه باشید تا کمکتون کنیم در این ایام چکار کنید و از رقبای خودتون جلو بیفتید.


یکی از دلایل موفقیت داوطلبان موفق کنکور سراسری، همین عید نوروز و استفاده از زمان مطالعاتی آزاد این ایام می باشد.

ایامی که شاید خیلی از رقبای شما به دلایلی اعم از خستگی، مسافرت، مهمانی و … شاید بیشتر استراحت می کنند تا اینکه درس بخونند.

خیلی از حرفه ای های کنکور دوران عید را دوره‌ی طلایی می نامند. چونکه در این دوره‌ کوتاه شما می‌ توانید جهش قابل ملاحظه ای به جلو داشته باشید البته به شرط اینکه به دو نکته زیر حتما دقت کنید:

  • اولا: زیاد زحمت بکشید …، تفریحات، دید و بازدیدها، مسافرت و تلویزیون را کنار بگذارید و فقط دو روز اول عید را به خودتون مرخصی بدین و در روزهای قبل و بعد تا آنجا که می‌ توانید درس بخوانید.
  • ثانیا: طبق یک برنامه جامع درس بخوانید. تا بازده مطالعه شما چند برابر شود.

بچه ها اگر میخواین یک رشته خوب قبول بشین بنظرم یکسال گذشتن از تفریحات هیچ مشکلی براتون پیش نمیاره!

در این مقاله از مجله آموزشی بوکیاتو که توسط گروه آموزشی جوکار (گاج) منتشر شده است، چگونگی تنظیم برنامه جامع را برای شما توضیح میدیم. فقط باید یکی دو ساعت وقت بذارید و طبق روشی که توضیح میدیم «برنامه‌ جامع» رو برای خودتون تنظیم کنید و سپس با نظم و دقت «برنامه‌ جامع» رو اجرا کنید.

برنامه‌ جامع چیست و در چه مواقعی تنظیم می شود؟
هرگاه بخواهید یک مجموعه کار آموزشی را به صورت کامل انجام دهید یا یک مجموعه‌ درسی را به طور کامل یا نسبتا کامل دوره نمائید، برنامه جامع تنظیم می کنید. توصیه‌ ما این است که برنامه‌ جامع را هیچ گاه برای کمتر از دو هفته و یا بیشتر از چهار هفته طراحی نکنید. در هنگام اجرا و در پایان برنامه‌ جامع، باید کارهای انجام شده و انجام نشده را بررسی و ارزیابی کنید. حداقل یک بار دیگر می‌ توانید برنامه‌ جامع تنظیم نمائید و آن هم در یک ماه قبل از برگزاری کنکور سراسری است.

برنامه‌ جامع چه اجزایی دارد؟
برنامه‌ جامع شامل ده ستون است، عنوان‌ این ستونها به ترتیب عبارتند از:
۱. نام درس
۲. تابلوی آموزشی
۳. برنامه آزمون
۴. تصمیمات و اهداف
۵. منابع مطالعاتی پیشنهادی
۶. سایر منابع اطلاعاتی
۷. زمان برای سه هفته
۸. زمان برای هفته اول
۹. زمان برای هفته دوم
۱۰. زمان برای هفته سوم 

پیشنهاد بعدی  ‌ ۲۰ نکته مهم برای مطالعه کردن

در اینجا قسمت‌ هایی را که نیاز به توضیح بیشتر دارند رو با هم یاد می گیریم.

تابلوی آموزشی- تشخیص وضعیت
در ستون تابلوی آموزشی، ارزیابی خودتون رو درباره وضعیت آموزشی تون در هر درس رو تا الان بنویسید.
الف. میانگین نمرات تراز خودتون رو در هر درس یادداشت کنید. مثلا: میانگین نمره ترازتون در درس ریاضی ۶۲۰۰ است.
ب. به برنامه آزمون هاتون در ایام نوروز نگاه کنید. الان تشخیص بدین که در کدام فصل‌ ها قوی هستید و در کدام فصل‌ ها ضعف دارید. نقاط قوت و ضعف خودتون رو بصورت جداگانه مشخص کنید.

تصمیمات و اهداف + منابع مطالعاتی
در ستون چهارم با توجه به وضعیت درسی خودتون و با توجه به برنامه آزمونها تصمیماتی بگیرید. دقت کنید که این تصمیمات قابل اجرا باشند مثلا یکباره تصمیم نگیرید که طی سه هفته دو بار کتابی را دوره کنید و تمام مسائل اون رو حل کنید و به چند صد تست هم پاسخ دهید! (مطمئنا تصمیمات غیر واقعی قابل اجرا نیستند.)
منابع مطالعاتی تون رو هم دقیقا مشخص کنید. برای مطالعه دروس و یادگیری مطالب حتما از کتاب درسی بهره بگیرید. البته ممکن است در یک درس تسلط کافی داشته باشید و نیازی به مطالعه تشریحی آن درس نباشد. مرور یادداشت‌ ها و مقداری تمرین و تست زدن براتون کافیه و در این صورت منابع تستی و تمرین را مشخص کنید. تمرین های کتاب درسی، آزمونهای قبلی منابع مفیدی برای تمرین هستند. سایر منابع دلخواه تون رو در ستون ششم اضافه کنید تعداد صفحاتی را که می‌ خواهید مطالعه کنید، تعداد مسائل و تعداد تست‌ ها را هم بنویسید. پیش از آنکه به فکر تمرین تست های جدید باشید به تمرین و مرور و حل مسائل و تست هایی بپردازید که قبلا آنها را مطالعه کرده اید. باید آنچه را قبلا یاد گرفتین در ذهنتون تثبیت کنید و بعدش برید سراغ مطالب جدید.

تخمین و تقسیم زمان
پیش بینی کنید که اساسا در ایام نوروز چند ساعت وقت برای مطالعه دارید و برای مطالعه هر درس چند ساعت میتونید اختصاص بدین. آن دسته از داوطلبانی که تاکنون برنامه متعادل (نرمال) نوشتند، این موضوع را بهتر میتونند پیش بینی کنند. اگر دانش آموز هستید و تا روزهای آخر اسفند به مدرسه رفتین، توجه کنید که زمان مطاله شما قبل از شروع تعطیلات کمتر است و همچنین اگر میخواین دو روز اول عید رو تعطیل کنید این مدت را هم در نظر بگیرید. سعی کنید تخمین دقیقی از ساعات مطالعه خود بزنید. مثلا بگویید من در هفته اول می‌ توانم پنجاه ساعت درس بخوانم سپس این پنجاه ساعت را بین دروس مختلف تقسیم کنید.
به اهمیت هر درس و وضعیت خود در هر یک از دروس توجه کنید. اگر هنگام تنظیم برنامه رؤیا پردازی کنید و تصمیمات بلند پروازانه بگیرید نه تنها نتیجه بهتری کسب نخواهید کرد بلکه تمام زحمتی که برای تنظیم برنامه کشیده اید به هدر خواهد رفت.

پیشنهاد بعدی  ۱۱ حقیقت عجیب درمورد رویا

برنامه‌ روزانه
پس از نوشتن برنامه‌ جامع، برنامه‌ روزانه تون را تنظیم نمایید. در برنامه‌ روزانه برای هر روز حداکثر ۵ درس را در نظر بگیرید. اگر مثلا برای درس فیزیک ۱۰ ساعت در نظر گرفته اید میتونید اون رو به چهار نوبت مطالعه ۲/۵ ساعته یا ۵ بار مطالعه ۲ ساعته تقسیم کنید و روزهای مطالعه را هم مشخص کنید مثلا تصمیم بگیرید چهار نوبت در روزهای شنبه، دوشنبه، سه شنبه و چهار شنبه هر بار به مدت ۲/۵ ساعت فیزیک بخوانید.
تکالیف خودتون رو هم برای هر نوبت مطالعه مشخص کنید. مثلا آیا فقط کتاب را مطالعه می کنید، مساله حل می کنید یا تست هم می زنید؟ منابع رو بنویسید.
در ابتدای هر هفته برنامه روزانه را در کنار برنامه جامع روی مقوا نصب کنید در پایان هر روز و در پایان هفته موارد اجرا نشده را در ستون آخر بنویسید و پس از تصحیح و تعدیل و تصمیم گیری مجدد به برنامه هفته بعد اضافه کنید.

اما در آخر چند توصیه:

  • اگر در پایان یک هفته ملاحظه نمودید که بخش قابل ملاحظه‌ ای از تصمیمات را اجرا نکرده اید برنامه را مورد بازبینی قرار دهید و قسمت‌ های کم اهیمت‌ تر را حذف کنید.
  • هر قدر هم پایه درسی تان ضعیف باشد هیچ درسی را به طور کامل حذف نکنید. در این گونه دروس می‌ توانید مباحثی را بیابید که برایتان ساده‌ تر باشد.

توصیه به داوطلبان رشته تجربی:

  • درس زیست شناسی درس اصلی شما است. سعی کنید این درس را هر روز در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید. پس از زیست شناسی، درس شیمی قرار دارد. دروس ریاضی و فیزیک را کنار نگذارید و حتی اگر دانش آموز ضعیفی هستید درس ریاضی را از برنامه تان حذف نکنید.

توصیه به داوطلبان رشته ریاضی:

  • حساب دیفرانسیل و فیزیک اهمیت تعیین کننده‌ ای در کنکور دارند. اما به هندسه و ریاضیات گسسته کم توجهی نکنید بسیاری از داوطلبان ریاضی به این دروس اصلا اهمیت لازم را نمی‌ دهند و فکر می‌ کنند دروس اختصاصی فقط حساب دیفرانسیل و فیزیک است.
  • در تست‌های دروس هندسه، ریاضیات جدید (گسسته یا جبر و احتمال) و مثلثات، با تلاش کمتر می‌ توانید نتیجه بهتری بگیرید زیرا میزان تنوع طرح سوال در دروسی که اشاره شد نسبت به حساب دیفرانسیل کمتر است و با اینکه مسائل تشریحی در این دروس دشوارتر است ولی اگر داوطلبی پایه درسی متعادل داشته باشد می‌ تواند در کنکور نتیجه بهتری بگیرد. در صورتیکه بسیاری از داوطلبان رشته ریاضی به دلیل علاقه بیشتر به حل مسائل حساب دیفرانسیل یا مکانیک می‌ پردازند و با تصور دشوارتر بودن دروس هندسه یا مثلثات این دروس را کنار می‌ گذارند. 
  • میزان تنوع و انواع سوالات در دروس مثلثات، هندسه و ریاضیات گسسته کمتر است و اگر پایه متوسطی دارید با تمرین تستهای طبقه بندی شده می‌ توانید نتیجه خوبی در این دروس بگیرید. متاسفانه بسیاری از داوطلبان ریاضی درس شیمی را به کلی فراموش می‌ کنند و کنار می‌ گذارند که اندیشه ای کاملا اشتباه است. اشکال دیگر کار داوطلبان ریاضی بی توجهی به دروس عمومی است که در دوره نوروز باید به جبران این ضعف بپردازند.

توصیه به داوطلبان رشته انسانی:

  • دروس جامعه شناسی، روانشناسی و فلسفه در گروه انسانی بخشی از دروس اختصاصی است که داوطلبان این گروه در آنها بالاترین درصدها را به دست می‌ آورند اما مشکل عمده گروه انسانی، کم توجهی به دروس عمومی است. توصیه میشه دروس عمومی را جدی تر بگیرید و اگر در دروس ریاضی و آمار و زبان پایه ضعیفی دارید در ایام نوروز به جبران این ضعف‌ ها بپردازید.

منبع این مقاله: گروه آموزشی جوکار (گاج)

برای خرید منابع انتشارات گاج با تخفیف ویژه فقط بمدت محدود کلیک کنید.
راستی اگر نظری درمورد مطلب برنامه جامع مطالعاتی ایام عید نوروز کنکور ۹۷ دارید حتما با ما درمیان بذارید.

کانال سروش مارکت کتاب بوکیاتو:       کانال سروش بوکیاتو
پیج اینستاگرامی بازارچه کتاب بوکیاتو:   

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (2 امتیاز)

واکنش ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *