چگونه در هنگام مطالعه تمرکز داشته باشیم؟ (بخش اول)

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
اخبار
چگونه در هنگام مطالعه تمرکز داشته باشیم؟

تمرکز در زمان مطالعه شاید کمی سخت باشه، خصوصا زمانیکه موضوع مطالعه شما، موضوع مورد علاقه تون نیست. با استفاده از تکنیک‌های درست مطالعه و افزایش تمرکز می‌توانید حتی بدترین موضوعات رو هم براحتی مطالعه کنید.


بخش اول: آماده شدن برای یک مطالعه با تمرکز

آماده شدن برای یک مطالعه با تمرکز

١. یک محیط مناسب مطالعه پیدا کنید.

به طور کلی، مکانی که حواس شما رو در طول مطالعه پرت نکند و از نظر ظاهری هم شبیه یک مکان مطالعه باشه، یک محیط مناسب برای مطالعه است.

 • یک مکان آرام پیدا کنید، مانند یک اتاق خصوصی یا یک کتابخانه. اگر هوای تازه دوست دارید، به مکانی بروید که خالی از چیزهایی باشد که حواس شما را پرت می کند ولی در صورت لزوم اینترنت داشته باشد.
 • این را در نظر داشته باشید که هرکس عادت های خاص خود را برای انتخاب محیط مطالعه دارد. برخی افراد ترجیح می دهند در محیط آرام مطالعه کنند، اما برخی دیگر شاید در یک محیط شلوغ بهتر بتوانند مطالعه کنند.
 • اگر نمی دانید که کدام محیط برای مطالعه شما مناسب است، خود را در محیط های مختلف قرار دهید؛ با موسیقی یا بدون موسیقی، مطالعه گروهی یا انفرادی. توانایی شما برای تمرکز و بهینه بودن مطالعه در محیط های مختلف به سرعت خود را نشان می دهد.

۲. تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را جمع کنید.

۲. تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را جمع کنید.

وسایل مطالعه شامل مواردی مانند یادداشت ها، کتاب های درسی، راهنماهای مطالعه، مقالات، خودکار یا هر چیز دیگری که ممکن است در زمان مطالعه نیازتان شود را در کنار خود داشته باشید تا تمرکزتان در هنگام مطالعه حفظ شود؛ این وسایل می تواند حتی شامل یک میان وعده مانند یک ساندویچ یا آجیل و یا یک بطری آب باشد.

 • تمام وسایل خود را در دسترس قرار دهید، تا در هنگام مطالعه مجبور به ترک مکان تون نشوید.

۳. فضای مطالعه را تمیز کنید.

پیشنهاد بعدی  بهترین روش مطالعه برای کنکور

۳. فضای مطالعه را تمیز کنید.

وسایلی که در زمان مطالعه نیاز ندارید را بردارید تا تمرکزتون بیشتر بشود. بودن هر وسیله ای در اطراف شما که به آن نیاز ندارید نه تنها به تمرکز شما کمک نمی کند بلکه فقط حواس شما را پرت خواهد کرد.

 • این شامل دور انداختن ظروف مواد غذایی، زباله های کاغذی و موارد متفرقه دیگر است.

۴. لوازم الکترونیک غیر ضروری خود را خاموش کنید.

۴. لوازم الکترونیک غیر ضروری خود را خاموش کنید.

هرگونه وسایل الکترونیکی که نیازی به آن ندارید، به خصوص تلفن همراه، دستگاه های گوش دادن به موسیقی، و یا رایانه (اگر شما برای مطالعه خود نیازی به کامپیوتر ندارید) را خاموش کنید.

 • لپ تاپ یا رایانه شما می تواند یک منبع منحصر به فرد برای حواس پرتی باشد.

۵. یک برنامه معمولی داشته باشید.

۵. یک برنامه معمولی داشته باشید.

یک برنامه زمانی برای مطالعه تنظیم کنید و به آن وفادار باشید. برنامه به شما این امکان را می دهد تا زمان مطالعه خود را به عادت تبدیل کنید و اینگونه شما را منظم تر می کند تا در آینده برنامه های مطالعاتی تون را اجرا کنید. از سطح انرژی خود در طول روز مطلع شوید. آیا شما در طول روز یا شب بیشتر پر انرژی هستید (و در نتیجه بیشتر قادر به تمرکز هستید)؟ وقتی بیشتر انرژی دارید، بهتر می توانید موضوعات سخت تر را مطالعه کنید.

 • هنگامیکه شما بهترین زمانیکه در آن انرژی بیشتری دارید را می دانید، می توانید اطمینان داشته باشید که در طول آن ساعات، توانایی خود را برای تمرکز بر مطالعه بگذارید و قدرت مطالعه خود را افزایش دهید.

۶. یک دوست مطالعاتی پیدا کنید.

پیشنهاد بعدی  ۱۵ حقیقت شگفت‌انگیز که هرگز نشنیده‌اید!

۶. یک دوست مطالعاتی پیدا کنید.

گاهی اوقات بررسی یک موضوع با شخص دیگری می تواند به تحلیل مباحث مطالعه کمک کند و مفاهیم سخت را با تکرار ایده های شخص دیگر برای شما روشن کند. این فرد می تواند به شما کمک کند تا تمرکزتون در طول مطالعه افزایش یابد.

 • بعضی افراد ممکن است دوست مطالعاتی خود را منحرف کنند. هنگامی که به دنبال یک شریک مطالعه هستید، سعی کنید کسی را پیدا کنید که منطقی و متمرکز باشد، حتی در کلاس از شما بیشتر فعال باشد. بدین ترتیب، شما همیشه خودتان را تحت فشار قرار می دهید تا با آنها همسو شوید.

۷. به یک پاداش فکر کنید.

۷. به یک پاداش فکر کنید.

قبل از شروع مطالعه، به چیزی فکر کنید که بتواند به عنوان یک پاداش برای موفقیت در مطالعه باشد. به عنوان مثال، پس از یک ساعت مطالعه، نیم ساعت با هم اتاقی خود در مورد روزتون صحبت کنید، شام بخورید یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنید. پاداش می تواند تمرکز شما را برروی مطالعه برای یک مدت زمان خاص افزایش دهد.

 • برای پروژه های بزرگتر، یک پاداش بزرگتر قرار دهید و برای بدست آوردن پاداش، برنامه سخت تری را تنظیم کنید.
  مطالعه در یک مکان آرام که از حواس پرتی و وقفه ها آزاد است. سعی کنید یک فضای اختصاص داده شده برای مطالعه را ایجاد کنید.

در انتها ۱۰ پیشنهاد داریم که می‌تواند تمرکز شما را در زمان مطالعه افزایش دهد:

 • ۱. مطالعه در یک مکان آرام که خالی از وسایل پرت کننده حواس باشد. سعی کنید یک فضای مخصوص مطالعه داشته باشید.
 • ۲. یک برنامه مطالعه تنظیم کنید که نشان دهد چه کارهایی باید انجام دهید و زمانیکه برنامه ریزی کردید حتما آن را انجام دهید. این به سازماندهی شما برای مطالعه موثر کمک می کند.
 • ۳. سعی کنید در همان زمانیکه بهترین حالت را دارید، مطالعه کنید. بعضی افراد صبح زود پر انرژی هستند، بعضی ها شبها بهتر هستند. شما خودتون بهتر می دانید که چه زمانی برای شما مناسب است.
 • ۴. اطمینان حاصل کنید که هنگام مطالعه خسته و یا گرسنه نباشید. در غیر این صورت، شما انرژی لازم برای تمرکز را نخواهید داشت. همچنین، آمادگی جسمانی خود را حفظ کنید.
 • ۵. سعی نکنید دو کار را همزمان انجام دهید. شما نمی توانید روی ۲ کار همزمان به خوبی تمرکز کنید. تمرکز به معنای تمرکز بر روی یک چیز است و هر چیز دیگری را باید کنار گذاشت.
پیشنهاد بعدی  برنامه جامع مطالعاتی ایام عید نوروز کنکور ۹۷
 • ۶. اهداف بزرگ را به یک سری از هدف های کوچکتر تقسیم کنید که می توانید آن را انجام دهید. اگر سعی کنید تمام کارها را یکباره انجام دهید، ممکن است احساس غرور کنید و شاید نتوانید تمرکز خود را حفظ کنید.
 • ۷. آرام باشید. زمانیکه شما استرس دارید، سخت است تمرکز کنید. هنگام کار بر روی یک کار که نیاز به تمرکز دارد مهم است که آرامش داشته باشید. دعا برای بسیاری از دانش آموزان مفید است.
 • ۸. ذهن خود را از افکار نگران کننده پاک کنید. آرامش ذهنی برای تمرکز مهم است. افکار شما می تواند آزار دهنده باشد. بر افکارتان تسلط داشته باشید و افکار منفی را از خود دور کنید. خیال پردازی نکنید.
 • ۹. به آنچه که مطالعه می کنید خود را علاقه مند کنید. خود را به آنچه که در زندگی انجام می دهید مرتبط کنید تا برای شما تا حد ممکن با مفهوم شوند. این باعث می شود که خودتان تمرکز کنید.
 • ۱۰. هر زمان که احساس خستگی می کنید، استراحت کنید. هیچ فرمول خاصی برای تعیین زمان استراحت در بین مطالعه وجود ندارد. هر زمان که می دانید نیاز به استراحت دارید، دست از مطالعه بکشید.

مطالعه بدون تمرکز مانند تلاش برای پر کردن یک سطل با آب است، اما سطل در پایین سوراخ است. این کار شدنی نیست.
خوب به پایان بخش اول چگونه در هنگام مطالعه تمرکز داشته باشیم؟ در مجله آموزشی بوکیاتو رسیدیم.

منبع: wikihow

کانال سروش مارکت کتاب بوکیاتو:       کانال سروش بوکیاتو
پیج اینستاگرامی بازارچه کتاب بوکیاتو:   

درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (1 امتیاز)

واکنش ها

18

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *